wushu shaolin

Kung fu

Shaolin Kung Fu

SHAOLIN KUNG FU- to jeden z najbardziej popularnych stylów Kung Fu, znany i uprawiany na całym świecie. Jego korzenie sięgają legendarnego buddyjskiego klasztoru SHAOLIN, położonego w prowincji Henan, u podnóża góry Shao Shi. Został on wybudowany około 495 r. p. n. e. W 527r. n. e. przybył do niego w celu głoszenia nauk religijnych (buddyzmu) indyjski mnich Bodhidharma (także Da Mo lub Daruma), biegły również w indyjskich sztukach walki bronią. Podczas swojego pobytu w klasztorze opracował on specjalne trzy grupy ćwiczeń, które miały wzmocnić słabą kondycję fizyczną mnichów. To właśnie z jednego z nich, a mianowicie "Luo-han Shi-ba Shou (system 18 rąk Luo Han zwanych też Archatami) rozwinęły się w późniejszym czasie tak słynne sztuki walki mnichów z SHAOLIN, w tym również SHAOLIN CHANG CHUAN. W VII wieku nadzwyczajne umiejętności mnichów były już szeroko znane w Państwie Środka. Z całych Chin do klasztoru zaczęli przybywać mistrzowie innych szkół, aby uczyć się od mnichów ich systemów walki. Z kolei oni sami również uczyli mnichów swoich technik.

Z upływem czasu rosła ilość stylów uprawianych na terenie klasztoru, powstawały nowe odmiany już istniejących systemów. W wyniku migracji niektórych mnichów powstało też wiele nowych, bądź samodzielnych stylów, opartych pierwotnie o nauki ze świątyni Shaolin, które rozprzestrzeniły się po całych Chinach. Część mistrzów pozostała jednak przy praktykowaniu starych technik, nazywając je po prostu stylem SHAOLIN (SHAOLIN CHUAN).

Przez wiele lat przewaga SHAOLINU nad innymi stylami walki nie podlegała dyskusji. Jednak już z chwilą powstania nowych szkół walki w środowiskach taoistycznych buddyjska szkoła walki z SHAOLIN zaczęła wyraźnie podupadać. Nowe style tak bardzo konkurowały ze starymi formami mnichów, że z czasem przyczyniły się do upadku hegemonii klasztoru.

Dopiero około XVI wieku mnich Chuen Yuan zreformował starą szkołę walki z SHAOLIN. Najpierw podczas kilkuletniej wędrówki po kraju poznawał wiele różnych systemów i stylów walki, a następnie wraz z grupą innych mnichów unowocześnił pracę Bodhidharmy, tworząc zręby nowej szkoły walki. Od tej pory mnisi ponownie cieszyli się sławą bardzo trudnych do pokonania wojowników.

W burzliwej historii Chin shaolińskie Kung Fu również przechodziło wiele przeobrażeń zanim przybrało dzisiejszą postać. Kolejne pokolenia mnichów sprawiły, iż obecnie zawiera ono w sobie niemal wszystkie możliwe techniki walki.

Ostatnia reforma miała miejsce w 1910 roku kiedy w Szanghaju został założony Związek Chin Woo. Wówczas to mistrzowie reprezentujący różne północne style wywodzące się z klasztoru SHAOLIN połączyli ze sobą wybrane techniki tworząc zręby współczesnej wersji Długiej Pięści. Styl ten jest obecnie nauczany między innymi przez mistrza Yang Jwing Minga.

Styl SHAOLIN CHANG CHUAN charakteryzuje się dalekosiężnymi, prostymi technikami, wykonywanymi w szybki i mocny sposób. Ze względu na preferowanie walki w długim dystansie występuje tu duża liczba kopnięć oraz wyskoków. Wszystkie techniki wykonuje się z użyciem mocnej pracy bioder. Na wyższym poziomie zaawansowania siłę fizyczną zastępuje tzw. "jing", czyli bezmięśniowe uderzenie z charakterystycznym "przyruchem", opierające się na wykorzystaniu nienagannej techniki, siły odśrodkowej oraz energii wewnętrznej (Chi).

Istnieje również tradycyjny zestaw 18 różnych broni używanych w walce. Dawniej dopiero biegłe posługiwanie się każdą z nich świadczyło o prawdziwym mistrzostwie sztuk walki SHAOLIN. Do najpopularniejszych broni zalicza się obecnie: różnej długości kij (gun), włócznię (qiang), halabardę (pu dao), żelazne bicze (jiu jie bien), potrójny cep (san jie gun), sztylety (bi shou) oraz róznego rodzaju szable (dao) i miecze (jian).

Jednak najgroźniejszą bronią pozostają wciąż własne ciała mnichów, wyćwiczone w wieloletnim mozolnym treningu, zgodnie z powiedzeniem pewnego mnicha z klasztoru, że "Ręce to wrota nie dopuszczające wroga, stopy to młoty, by go zabić."

wushu

Polski Związek Wushu

Należymy do Polskiego Związku WushuBenefit system
dziś mamy 17-01-2020
piątek
trening:
Grupa tradycyjna: początkująca:
18.00
zaawansowana:
19.00kung fu
Motto dnia :

"Wniosek to punkt, w którym przestajesz już myśleć"